Aká hanba je chodiť ku psychiatrovi alebo psychoterapeutovi, ale čo tak k sexuológovi! Aj takto sa na to môže pozerať mnoho ľudí, a preto to radšej dotiahnu k úspešnému rozpadu svojich rodín, ktoré si ale inokedy ani nikdy nezaložia – pretože nevedia, že aj so sexuálnymi problémami a dysfunkciami je možné niečo robiť. Hoci v našej spoločnosti sú takéto problémy stále tabu.

K sexuológovi môže prichádzať jednotlivec alebo pár, ktorý sa potýka so sexuálnymi problémami. Existuje ich mnoho; od predčasnej ejakulácie u mužov či neschopnosti dosiahnuť orgazmus u žien, cez neschopnosť dosiahnuť erekciu či vaginizmus (permanentné stiahnutie vagíny, znemožňujúce sexuálny styk). Sexuológ spravidla pozná určité metódy a postupy, ktoré môžu viesť k úľave od daných symptómov, a klienta s týmito postupmi a možnosťami oboznámi. V niektorých prípadoch môže sexuológ u klienta odhaliť psychologické pozadie jeho symptómov, a následne na nich pracovať skôr psychoterapeuticky, prípadne mu odporučiť individuálnu či párovú psychoterapiu.

Sexuálne problémy a dysfunkcie vôbec nie sú zriedkavé, hoci sa o nich veľa nenahovorí. Sexualita je jednou z oblastí, v ktorých sa rôzne psychické problémy a zranenia dokážu pomerne ľahko pretaviť do konkrétnych telesných symptómov, ktoré následne ohrozujú partnerský život, kazia sebavedomie a sebaobraz človeka ako muža či ženy, a v neposlednom rade ho oberajú o jeden radostný rozmer života. Dobrou správou je, že sa s tým väčšinou dá niečo robiť a existuje o tom dostatok odborných informácií. Preto občas rozhodne môže stáť za to, prelomiť spoločenské tabu okolo sexuálnej nedostatočnosti či nedokonalosti a vyhľadať pomoc v podobe sexuológa.

Mgr. Martin Oravec

Mgr. Martin Oravec

Som zakladateľ projektu VHLAVE.SK. Založil som ho s cieľom zhromaždiť na jednom mieste ľudskou rečou podané, konzistentné a explicitné informácie v oblasti tak chaotickej, ako je psychológia, psychoterapia a duševné zdravie. Nikdy ma neuspokojil rozporuplný a polovičatý spôsob, akým sú informácie tohto druhu prezentované štandardne, a tak som sa rozhodol to spraviť inak, hoci psychoterapiu nevykonávam.

Zobraziť autorov profil